Evropský den jazyků
Místo konání:

Goethe Institut Prag
26. 9. 2008

Představení A BASTy! - Jazyková animace Tandem Plzeň

V pátek 26.9.2008 Tandem oslavil spolu se školami z Plzeňska a Prahy Evropský den jazyků. V prostorách Tandemu Plzeň se žáci dvou základních škol a dvou gymnázií učili hrou pod vedením česko-německého tandemu jazykových animátorek, stejně jako v prostorách Německé knihovny Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, kde se postupně 90-minutových bloků jazykové animace zúčastnily celkem 4 základní a jedna střední škola. V Praze se žáci ze čtyř gymnázií z Prahy a Mělníka rozdělili do skupinek a zapojili se vždy s jednou jazykovou animátorkou, ale i spolu se svými učitelkami. Celý program v Praze, v Goethe-Institutu, zarámovalo divadelní vystoupení skupiny A-Basta, která se zaměřila na téma cestování a promluvila k divákům jazykem čojč. Vzhledem k velkému zájmu a spokojenosti zúčastněných plánuje Tandem podobnou akci v takovémto rozsahu – 16 bloků jazykové animace v jeden den - i na příští rok, a to nejen v Praze a Plzni.
Edita Kotorová, Tandem Plzeň
Tak takhle vypadají členové A BASTy! v akci,
trio: Rudolf Klímek, Franziska Wernsdorfer, Jiří Hradský

Vůně dálek, která táhne spousty lidí ven z našich vlastí (zde Čechy, Německo), voní opravdu lákavě a mnozí (vetšina) opouští své domovy za „lepším“. I zde v tomto představení chtějí protagonisté na základě nalezeného kufru (který nejde otevřít) ven ze země, protože kufr „něčím zvláštně voní“.
Tři kamarádi, hádají, co by to tajemné mohlo být, načež se všichni tři shodnou na tom, že je to právě ta vůně dálek, kterou se snaží identifikovat. Proto se obrací do publika s otázkou, co vše si balí na cesty společně Češi a Němci, co se shoduje v jejich kufrech. Z publika si vezmou 6 slov, která určují další vývoj představení.
Herci chtějí najít kompromis, kterým je rozuzlení otázky migrace – proč chci objevovat daleké země, nechávat se strhnout vůní dálek, když necítíme to, co máme přímo doma před nosem. Tak zjistí tito tři kamarádi, že vlastně doma je plno nepoznaného, které to všechno možná ani jeden lidský život poznat nemůže.

Autor: Rudolf Klímek
Copyright (c) 2007 David Procházka - Design by Tvorba webu