DATA

13. - 17.7.2016

Summerau, Bujanov

Vedoucí:

Karel Hájek, Thomas Schweitzer

Kdo jede mit der Ajsnbáhn?!

Putovní česko-rakouský divadelní projekt


Pět dní putovalo pod vedením Karla Hájka a Thomase Schweitzera deset mladých lidí z Čech a Rakouska po stopách první koněspřežné železnice mezi Linzem a Českými Budějovicemi.

Společné vandrování začalo na nádraží V Summerau, kde také proběhl první česko-německý jazykový trénink. Další zastávkou bylo Muzeum koněspřežky v Kerchbaum, kde se skupina projela vozem první třídy skutečné koněspřežky a na základě informací z muzea začaly vznikat první obrazy do budoucího představení a zápisky do cestovních deníků.

Následoval pochod přes česko-rakouské hranice, během kterého se pátralo po pozůstatcích někdejší železnice. Cílovou stanicí projektu byly Koláčové slavnosti v Bujanově, v rámci kterých skupina zahrála dvoudílné představení.

V rámci představení byla nastíněna historie stavby železnice od osobností otce a syna Gerstnerových i jejich "konkurenta" Matyáše Schönerera. Scény měli široký záběr na život kolem koněspřežky: od těžkého života zaměstnanců na železnici a její stavbě, přes etiketu cestujících první třídou až po návštěvu císaře Františka I.

Svým pilotním počinem na poli česko-rakouských divadelních projektů by se účastníci projektu chtěli, pomyslně ve vztahu s koněspřežkou, zapřáhnout do běhu na dlouhou trať k vybudování interkulturní platformy stojící na divadelně pedagogických metodách inspirovaných čojč, v rámci česko-rakouské spolupráce.


Foto + video zdePracovní název "Jo! tyátr" znamená spolupráci na poli kulturního dialogu prostřednictvím metod divadelní pedagogiky mezi „A BASTA! z.s.“ (CZ) a „kün – Verein für Kunst und Spiel“ (A). V rámci těchto divadelních projektů vzniká atmosféra, v níž se komunikuje česky, německy, rukama, nohama, v níž snaha stojí nad vstupním umem a kde touha po porozumění a schopnost dorozumět se hraje tu nejdůležitější roli. Naše projekty se chtějí soustředit na děti, mládež a mladé dospělé, kteří se chtějí seznámit s řečí sousedů, něco společně zažít, zkoumat a hrát „Tyátr“.

 Ono "Jo!" znamená aktivní setkání a pozitivní vnímání řeči sousedů, snahu vyrovnat se se stavem nedorozumění a touhu po porozumění.
Text: Michaela Čermáková, Karel Hájek
Foto a video: Karel Hájek


Copyright (c) Rudolf Klímek 2010 & David Procházka - Design by Tvorba webu