DATA:

Ocenění:

Preisträger Junge Wege za rok 2006.

Poštovní vagón

1.8.-11.8.2006

Kancelář nálezů a ztrát

18.8.-29.8.2006

Místo konání:

Passau - Passauer Eisenbahnfreunde

Cheb - železniční nádraží

Vedoucí:

Hannah Heckhausen (D)

Pavel Křeček (CZ)

Rosalin Hertrich (D)

David Procházka (CZ)

Účastníci:

Celkem 21 mladých lidí ve věku 17 - 22 let

Partneři projektu:

ČD a.s.

ČNA

ČRo Plzeň

JUNGE WEGE

Program EU Mladež

TANDEM (KJP)

TPZ DAS EI

ČOJČ LAND KURÍR (,,)

Poštovní vůz (1.8.-11.8.2006) - První část projektu Poštovní vagón, je divadlo, které vzniká na základě dopisů z 20.století.
Právě dopis je nositelem dobrých i špatných zpráv a uchovává v sobě vzpomínky, přání, žal, zkrátka osudy adresátů a mnohé další. Účastníci projektu budou jakož "zaměstnanci" Poštovního vagónu v těchto dopisech hledat příběhy, které použijí pro své vystoupení.
Na vznik divadelního vystoupení nezbývá moc času, jelikož účastníci jsou mladí lidé, kteří mají jen malou zkušenost, ale velkou odvahu a touhu, s hraním divadla, přesto při této práci vznikají vystoupení, která obohacují jak diváky, tak i "herce" samotné. To vše neubírá na výsledné kvalitě, ba právě na opak, vznikají skutečné originální představení, kde premiéra je zároveň i derniérou.


Foto: Chvilka odpočinku při tvobě vystoupení, Cheb 2006

Kancelář nálezů a ztrát (18.8.-29.8.2006) - Druhá část projektu se, pod vedením dvojicí vedoucích David Procházka a Rosalin Hertrich, orientuje na jinou formu divadla. Na tzv. "Objekttheater", jde tedy o divadlo s objekty.
Železnice a Kancelář nálezů a ztrát k sobě prostě patří. Mnoho již zná, jaké to je něco ztratit. Kam se poděly ztracené věci? Kdo byl jejich nálezcem? Dostaly se šťastně nazpět ke svému majiteli? a mnoho dalších otázek si budou klást účastníci projektu.
"Předměty svojí cestou ztráty a nálezů sbírají a prožívají příběhy, které chceme využít pro připravované vystoupení." David Procházka
Každá ztracená věc, má co vyprávět, jde o jinou realitu a dimenzi, kdy předměty ožívají právě v Kanceláři nálezů a ztrát a "zaměstnanci" Kanceláře je nechají vyprávět.

Foto: Vystoupení Kanceláře nálezů a ztrát, Cheb 2006

"Čojč Land Kurír, divadlo z dopisů a ztracených věcí"

Netradiční divadelní počiny na nádraží Cheb se díky spolupráci občanského sdružení A BASTA! a Centra dramatické výchovy z Norimberku staly pravidelným zpestřením pro chebské obyvatele a cestující. Minulé léto zahráli mladí "herci" na prvním nástupišti v rámci projektu "Čojčvlak" na nákladním vagóně. Také letos v srpnu přijede na první nástupiště divadelní vlak "Čojč Land Kurír".
Jak uvedli jeho pořadatelé: "Na ploše 3 x 9 metrů nákladního vagónu mají diváci možnost shlédnout dvě zcela rozdílná divadelní představení, Poštovní vagón a Kancelář nálezů a ztrát". Obě vystoupení proběhnou v Pasově a Chebu.
Zvláštností Čojč Land Kuríru je, že představení samotná doposud neexistují. Teprve vzniknou "během cesty". Jedná se totiž o česko-německý divadelní projekt, kde se setká 16 mladých lidí, mezi 14 a 22 lety, z měst podél česko-bavorské hranice. Společně pod vedením dvou mladých vedoucích se ponoří do bádání a divadelní tvorby. Mnozí účastníci vystoupí na prknech "vagónového jeviště" poprvé, aby zahráli v divadelní řeči čojč, což je řeč srozumitelná jak německému, tak českému divákovi.

/Poštovní vagón/
Přeprava pošty úzce souvisí se železnicí. Nákladní vagón bude naložen starými poštovními pytli, které budou plné česko-německých dopisů z 20.století. Z těchto dopisů vytvoří účastníci vystoupení Poštovní vagón. Tématy vystoupení budou zacházení s dopisy, cenzura, emigrace, vyhánění z vlasti.

/Kancelář nálezů a ztrát/
"Každý jistě něco ztratil, či našel. Podstatou Kanceláře nálezů a ztrát je nechat ztracené předměty ožít a vyprávět svůj příběh", uvedl Procházka. Mladí "herci" se pustí do malého experimentu, jakým objektové divadlo na nákladním vagóně jistě je. Podstatou je ukázat skrytou realitu všedních předmětů, které možná ani nemají cenu, když je máme. Co však se stane, když se nám jich nedostává? Kancelář nálezů a ztrát je zde pro diváka, aby mohl "ztratit" svůj čas a třeba i nalézt jednou ztracené věci.
Poštovní vagón můžete shlédnout v Pasově v areálu Passauer Eisenbahnfreunde, Haitzingerstr. 12, 5.8. od 20:00 a 10.8. od 20:30 na nádraží Cheb. Kancelář nálezů a ztrát vás zve 22.8. od 20:00 do Pasova a 27.8. od 20:00 na chebské nádraží.

Realizaci projektu bylo třeba tvrdě vybojovat mezi konkurencí jiných projektů," uvedl Procházka ze sdružení A BASTA!. Projektu se dostalo podpory z programu EU Mládež, nadace Roberta Bosche, KJP a o nákladní vagón se postaraly České Dráhy.

Tisková zpráva

Copyright (c) 2007 David Procházka - Design by Tvorba webu