DATA

Express Alpská sůl

26.7.-7.8.2005

Chebská kyselka

15.8.-24.8.2005

Vedoucí:

Eleanora Allerdings

Alexej Kokorev

Hannah Heckhausen

Dráža Hauserová

Organizace:

Michael Farkas

David Procházka

Vystoupení:

Bad Reichenhall 29.7.05

Passau 1.8.05

Prachatice 6.8.05

Mariánské lázně 17.8.05

Cheb 20.8.05

Marktredwitz 23.8.05

Partneři projektu:

Bad Reichenhaller

ČD a.s.

ČRo Plzeň

EU Jugend

Fonds Soziokultur

Haus der Jugend Bad Reichenhall

Railion DB

TPZ DAS EI

ČOJČVLAK 2005

SURVIVAL ČESKO-NĚMECKÝM PŘÍHRANIČÍM (, , )

Téma celého podniku jsou mezinárodní obchodní vztahy. Stezky mezi Bavorskem a Čechami, po kterých putovali středověcí obchodníci se solí, poslouží jako inspirace pro role a scény, které si napíší účastníci sami. Nádraží a železnice jsou kulisou a prostředníkem projektu, který tematizuje putování, střetnutí, komunikaci, volný čas, a intenzivně se zaobírá přepravním prostředkem "nákladní vagon".
Podstatným elementem dramatické práce v projektu bude "železnice jako zážitek". Jednotlivé zastávky poskytují různé příležitosti přiblížit se tomuto tématu a znovu se s ním v rámci představení rozloučit.

Foto: Vystoupení Express Alpská sůl, Prachatice 2005

"Čojčský vlak" jezdí mimo běžný jízdní řád, po trase, která byla speciálně pro něj vymyšlena. Za sebou táhne "čojčský vlak" nákladní vagon: něco jako zvětšený kufr cestujícího.
Tam se nachází: bílé zlato, modré zlato, části jeviště, kostýmy, stativy pro kamery, spacáky, prázdné cigaretové krabičky ...

Toto léto bude žít tým českých a německých umělců a dramatických vedoucí jedním velkým projektem: třítýdenní túrou vlakem z Bad Reichenhall, který leží na úplném jihu Bavorska, přes Pasov, Prachatice, Mariánské Lázně a Cheb do Marktredwitz. Tento tzv. Tscheutschvlak poslouží jak celému ansámblu, který bude na cestách (16 mladých lidí a 8-členný tým), tak poslouží i jako zkušebna a jeviště, které bude posunováno po železnici: nákladní vagon Hbillns 302.

Na všech šesti místech stojí nákladní vagon v bezprostřední blízkosti nádraží, bude podobně jako cirkusový stan ozdoben barevnými vlaječkami a praporky, a tak zdálky dobře viditelný. Stejně tak nechceme projekt vést za zavřenými dveřmi, naším cílem je pravý opak. Kolemjdoucí smějí kdykoli nahlédnout dovnitř a ptát, ale také jen tiše přihlížet. Transparence by měla fungovat obousměrně: co si účastníci projektu zažijí na místě, zážitky z cesty a večer po zkoušce, to všechno vplyne potom do divadelního představení, které vznikne během cestování. Představení se budou konat na všech zastávkách večer před odjezdem skupiny do další stanice.

Foto: zkouška v Prachaticích, 2006

Projekt se obsahově zabývá mezinárodními obchodními vztahy. Při tom bude také tematizováno, jaký vliv měla železnice na obchod a řemesla. Transport soli na zádech lidí a zvířat po solných stezkách do Čech je počátečním bodem tohoto tematického kruhu, "odeslání" zboží "nákladním vagonem" značí obrat ke globálnímu obchodu, jaký známe dnes.

Copyright (c) 2007 David Procházka - Design by Tvorba webu