DATA

Místo konání:

Železná Ruda

Bayrische Eisenstein

Termín:

2004

Vedoucí:

Eleanora Allerdings

Dráža Hauserová

Drama v EisenRudě 2004

Foto: Vystoupení ve Faktory In, Selb 2004

Nádraží na pomezí Bayerisch Eisenstein/Železná Ruda je nádraží jako žádné jiné: prostředkem budovy prochází hranice, proto je ve vilhelmovské skvostné budově všechno dvakrát: vývěsní štíty, průvodčí, pohraniční stráž - ve starém zdivu je zapuštěno mnoho příběhů. To poskytuje skvělou příležitost věnovat tomuto nádraží s jeho příběhy a lidmi divadelní představení.

První projektová skupina, která toto místo navštíví, se tam objeví jako průzkumníci a zapisovatelé příběhů, jejich úkolem bude setkat se s lidmi a vyslechnout jejich příběhy. Ani ne 2 km od českého městečka Železná Ruda se budou vyprávět jiné příběhy - nebo se budou stejné příběhy vyprávět jinak? I tyhle příběhy si chtějí poslechnout.
V malých skupinách povedou rozhovory s místními lidmi a následně budou tuto látku zpracovávat: v plénu se budou každý den prezentovat nastřádané dojmy. V jednodenní dílně psaní se text zdramatizuje. Hravým scénickým spojením jednotlivých situací a osob vzniknou živoucí obrazy, z toho následně scénář.

Řazení a sestavování jednotlivých fragmentů do souvislého textu bude probíhat v rámci několikaměsíční internetové konference, kterou budou moderovat Rolf Böttcher a Dráža Hauserová. Nakonec bude dílo "přeloženo". Divadelní jazyk "čojč" překračuje vprostřed věty znovu hranice z jednoho jazyka do druhého, z češtiny do němčiny a naopak.

S hotovým dramatickým textem v ruce se teď jde rovnou do práce: kompletně prázdné patro nádražní budovy bude pracovním prostorem, zdrojem inspirace, možná i jevištěm. Jednotlivé scény se stanou divadlem. Během scénického čtení budou mít obyvatelé Železné Rudy a Bayerisch Eisenstein možnost se k danému dílu vyjádřit - čojč tak napomáhá vyprávět příběhy, které jsou srozumitelné pro všechny.

Divadelní kus budete prezentovat na "Festivalu čojč-divadla". Tam potkáte cca. 80 českých a německých mladých lidí, kteří budou tvořit se svými vlastními "čojč-divadelními hrami" česko-německou kulturní scénu.

čojč-drama

Doufáme, že se dramatický text společně se scénickými obrazy coby "první čojč-drama" o zhruba 25 stránkách stane zajímavou předlohou pro hraní také pro ostatní divadelní skupiny v příhraničí.

Team

Eleanora Allerdings (Norimberk): Je tanečnice, performerka, dramatická vychovatelka. Vedla již mnohé česko-německé projekty pro DAS EI, naposledy "Do Ameriky". Na výsledky tohoto projektu se můžeš podívat na internetové stránce:

http://www.tpz-dasei.de/docs/b_amerika_index.htm

Dráža Hauserová (Praha): Podílela se na vzniku jazyka "čojč", jazyková lektorka, vede pražskou A BASTU!. S čojčem se v projektu "Wildwechsel" starala o to, aby české i německé publikum současně rozumělo stejnému textu.

Rolf Böttcher (Berlín): Je spisovatel především jednoaktovek a povídek, má bohaté zkušenosti s tvorbou a inscenací dramatických textů. Provozuje "weblog" na internetu, kde spolupůsobí více aktivních spisovatelů. Rolf Böttcher bude působit jen na začátku projektu, povede celou internetovou konferenci.

Copyright (c) 2007 David Procházka - Design by Tvorba webu