DATA

Norimberk

2009

Vedoucí:

Eleanora Allerdings

Partneři projektu:

TPZ DAS EI

Čojčland Ensemble 2009

„der process – fragmenty“
Čojč Land Ensemble turné 2009


Již čtvrtým rokem Čojč Land Ensemble pořádal turné po školách v příhraničním regionu Čech a Bavorska. Tentokrát se pod uměleckým vedením Eleanory Allerdings a Sebastiana Pfallera pokusilo 8 mladých lidí - „herců“ zpracovat náročnou knižní předlohu Franze Kafky, Proces. Dosud Ensemble vždy pracoval pouze s tématickými předlohami. Převést tedy text a obrazy německého autora žijícího v Praze, navíc s jeho osobitým a nezaměnitelným stylem psaní, se ukázalo jako nový oříšek s velice specifickou skořápkou. Převyprávět knihu objektivním způsobem je zřejmě zhola nemožné. Kafka útočí na diváka, potažmo čtenáře, atmosférou, metaforami a subjektivními pocity. Neustále se vynořuje a zase ztrácí tenká linka příběhu, kde jakoby se vlastně nic nedělo a přitom i sebemenší detail má velký vliv na celkový výsledek procesu.

Ensemble tour 2009 3.5. - 10.5. 2009, fotogalerie z turné Ensemble zde


Aktéři z tohoto Kafkova díla poskládali za jeden prosincový víkend ve Schwandorfu, lednový týden v Ambergu a březnový týden v Nečtinách, fragmenty dávající dohramady celek, s nímž měli premiéru na gymnáziu Carla Friedricha Gausse ve Schwandorfu. Stejně tak jako premiéra ve Schwandorfu, tak další představení na gymnáziích v Ambergu, Sokolově, Tachově a waldorfské škole v Hofu měli mezi diváky jednoznačný úspěch. Nebyla to komedie, bylo to vážné drama, plné metafor a paralel, nad nimiž je potřeba se zamyslet a které se, ač vypadají tak vzdáleně, se mohou přihodit každému z nás. Studenti to ocenili skutečným zájmem, který hercům téměř bral dech, oním radostným způsobem, jaký je jen z dobře vykonané práce.

Paralelně s turné vznikal v rukou Johannese Schillera a Martina Krupy filmový dokument o Čojč Land Ensemblu, jehož tak zvaný „first cut“ bude pravděpodobně možné shlédnout již v červenci 2009.

Mimoto Čojč Land Ensemble zvažuje díky nevídanému úspěchu ještě jedno podzimní turné po školách v příhraničním regionu. Pokud jste však již odrostli školní docházce, a přesto by Vás zajímalo vidět „der process – fragmenty“ naživo, či se hlouběji zajímali o práci Čojčlandské sítě, je možné navštívit v listopadu 2009 Čojčlandskou Konferenzi, pořádanou tento rok poprvé v Čechách, ve Vimperku, kde vystoupení bude součástí připravovaného programu.

Březen ve znamení Kafky

obrázek: Petra Lebdušková

Pomluvy šeptané z ucha do ucha, zatčení bez udání jakéhokoli důvodu, zmatek, žádné vodítko, nic, čeho se chytit, snaha o ospravedlnění sebe sama, neznámí hlídači, kteří jsou zjevně jeho vinou mrskáni, hledání pomoci v náručí nevyzpytatelných žen i soudního malíře, tajemné hlasy ve velechrámu, zoufalé pátrání po východisku z kolotoče nejasných událostí a nakonec… špinavá nesmyslná smrt. Wie ein jako Hund pes!

Inscenace Kafkova „Procesu“ v podání Čojč Land Ansámblu prošla v Ambergu dalším stádiem.

JOSEF K. V AMBERGU!

Kafkův Proces to be continued…

„Smrdí stejně jako jeho byt!“ „Jak se dostal tak rychle ke svému postavení v bance? Vždy´t je tak mladý!“ „A co dělá celé ty večery ve svém osamělém bytě?“
Pomluvy šeptané z ucha do ucha, zatčení bez udání jakéhokoli důvodu, zmatek, žádné vodítko, nic, čeho se chytit, snaha o ospravedlnění sebe sama, neznámí hlídači, kteří jsou zjevně jeho vinou mrskáni, hledání pomoci v náručí nevyzpytatelných žen i soudního malíře, tajemné hlasy ve velechrámu, zoufalé pátrání po východisku z kolotoče nejasných událostí a nakonec… špinavá nesmyslná smrt. Wie ein jako Hund pes!

Inscenace Kafkova „Procesu“ v podání Čojč Land Ansámblu prošla v Ambergu dalším stádiem. Ve dnech 8. – 14. února 2009 (souběžně se Soudním divadlem) pracovala početná skupina mladých Čechů a Němců pod vedením Eleanory Allerdings na divadelním podání tohoto známého literárního díla. Noví účastnící velice rychle zapluli mezi ty staré ostřílené a brzy jako bychom se už všichni pohybovali ve známých vodách. Při listování Kafkovým Procesem jsme objevovali stále nové a nové detaily, které nám dopomohly ke konečné podobě našeho výtvoru. Plodem naší intenzivní spolupráce se stalo představení, které mělo svou premiéru “ v pátek třináctého“ na Gymnasiu Maxe Regera společně s přestavením Soudního divadla.
Další „kafkovská“ část projektu proběhne v Manětíně od 20. – 27. března 2009. Už teď napjatě přemýšlíme, co se stane s případem Josefa K. dál…

„Jsem tu od toho, abych mrskal, tak mrskám.“

"K-ův proces"

O víkendu 5.-7.12. 2008 se sešli členové ensemblu i jeho hosté v divadelním sále schwandorfského gymnázia. O tomto prvním víkendu se věnovali Kafkově Procesu. Vedoucí ensemblu Nora iniciovala velmi intenzivní práci s (předem daným) textem, což je v našich projektech spíše výjimka. Nahlas, v plénu i pro sebe jsme přemýšleli o textu, jeho významech, možných interpretacích. Zjišťovali jsme, jaký charakter představuje postava Josefa K. Vklouzávali jsem do dlouhého černého kabátu, abychom si na vlastní kůži, stejně jako K., ohmatali, jaké to je stát bez viny před soudem. Napsali jsme si i obhajobu, kterou K. směřuje k soudcům. Přímo na scéně jsme si v hrubých obrysech vyzkoušeli počáteční a závěrečnou scénu. Nad celým víkendem se vznášely otázky o moci, rozdílných statusech, morálním a právním povědomí, o rozostřených obrysech tušeného rozhodovacího kolosu, o procesu, jehož průběh je mimo-řádný.

Zbývá ještě hodně práce, spousta bílých míst v K.ově procesu, a dát konkrétní tvar zplihlé košili soudního malíře, rozdávat úsměvy na všechny strany jako Leni, anebo třeba jiskřit nadějí na pomoc jako tolik postav z tohoto příběhu…

Čojčland Ensemble TOUR 2009

text: Petra Kalčicová, Drahoslava Hauserová
foto: ensemble 2009
Copyright (c) 2007 David Procházka - Design by Tvorba webu