DATA

Příhraničí - jihozápad

březen 2009

Vedoucí:

Karel Hájek

Partneři projektu:

TPZ DAS EI

Čojč Xt(r)eam – Útěk železnou oponou

12.3.2009 se na utajeném místě v Kvildě setkali „budoucí uprchlíci“ z Čech a Německa, aby se pokusili společně utéci za vlastní hranici. Jejich putování po stopách těch opravdových běženců, převaděčů, pohraniční stráže a příběhů jednotlivých lidí z obou stran hranice, vedlo nejprve po linii drátů železné opony „in natura“. Hranici obou států tito „běženci“ překročili na Bučině, kde sníh do výšky dvou metrů zakrýval zbytky těch dříve tak obávaných drátů vysokého napětí. Svoje vlastní fyzické hranice je čekalo překročit další den při výstupu na Luzný.
Sníh, zátěž na zádech a únava prvního dne pracovali proti nim, počasí, touha a krása okolní přírody jim však dělali spolehlivého průvodce. Poslední den 15.3. strávený v poblíž útulného krbu v bezpečí Národního parku Bavorský les otevřel i poslední, myšlenkovou, hranici. Mluvilo se otevřeně o věcech, o kterých se běžně mlčí. Vidět tyto věci z různých perspektiv, slyšet z různých úst a různými jazyky je totiž asi jediná možnost, jak ze střípků mozaiky poskládat, to co lze považovat za objektivní pravdu.

Útěk Železnou oponou & "zažít hranici na vlastní kůži" 12.3.-15.3. 2009, co to znamená na fotografiích zde

čojč X-T(r)eam! - Maximální zážitek

Západ slunce umí navodit kreativní atmosféru ...

I takovéto pohledy nabízí příhraničí, na zelené střeše Evropy. Za námi běží hranice od východu k západu, před námi leží vrcholky Alp a u nohou se v páře kolíbají kopečky Šumavy a její malá městečka a vesnice. Tato místa nabízejí vlastní mystiku a historii, pokušení zakázáného uzemí z české strany jak v minulosti tak i dnes ve formě přírodních rezervací. Místy až dřevěná poušť kalamitou poničených stromů, ticho, slabý vítr a jen my sami. Kdo něco sám v sobě hledá, zde to může právě najít.
I samotná Šumava má svoje legendy, obdivovatele, básníky a prozaiky, ochránce a odpůrce, a obyčejné lidi, kteří zde chtějí žít a někdy opravdu přežít. Adalbert Stifter a Karel Klostermann už dávno věděli, a proto zde právě to "ono" hledali. Převaděči, dřevorubci, obyvatelé mají plné kapsy příběhů a legend, sám Král Šumavy jim k tomu dal jeden z mnoha podnětů.

Víkend ve znamení X

od 9. do 11.1. se sešel team připravující březnové X-t(r)eamní putování přes jihozápadní hranici v oblasti Luzného. Hlavním úkolem tohoto setkání byla příprava a prozkoumání vlastního příhraničního terénu v těžkých zimních podmínkách. S pomocí sněžnic a zimního vybavení jsme byli schopní projít zasněženými pláněmi, naplánovat tak následnou cestu za březnovým dobrodružstvím. Bylo nutné si ujasnit, jaký output bude mít nadcházející 4 denní projekt.
Do otázky přicházejí formy jako deník Krále Šumavy, zimní pohádka, úprk a zrada v dialogu, či z jiného soudku jako jsou fotokoláže, fotodeník nebo internetová slideshow ...
Toto přesně uvidíme přímo v dění, které formy jsou právě v dané situaci nejpříhodnější.

Julia, Ondra, Karel, Ruda a Franciska ušli přibližně 30 km po vlastní ose, překonali několikrát hranici 1300 m.n.m., objevili mnoho zajímavých míst, poutající bezčasovou pozornost či vážící mystiku minulosti.
Všichni s radostí snášíme napětí očekávání a těšíme se na produkty a situace, které okolí hranice podněcuje v našem podvědomí a v reálném životě.

Více foto zde

Potkáme se tedy mezi 12. - 15.3. na zasněžených stráních Šumavy a přejdeme možná i svou vlastní hranici.
pro aktuální informace www.cojc.eu, nebo na mailu: info@cojc.eu
Autor: Rudolf Klímek, Karel Hájek, foto: Ondřej Sedláček

Copyright (c) 2007 David Procházka - Design by Tvorba webu