DATA

Příhraničí - ŠUmava

Květen 2010

Vedoucí:

Hana Vaculná, Rosalin Hertrich
dokumentace: Franziska Wernsdorfer

Partneři projektu:

TPZ DAS EI

Čojč gGmbH

Místo na dně

Ve 14. století nedaleko Aše vznikla vesnice Újezd, kde v roce 1930 žilo na 200 obyvatel, kteří museli po 2. světové válce opustit své domovy. Po té byla ves obklopena příhraničními zátarasy a domy srovnány se zemí. Dnes i po tolika letech místo nadále žije vlastním životem. Byl zde opraven most a tráva je posečena, chtěli byste vědět proč?

Zajímá Tě historie?
Máš chuť poznat nové lidi, zajímavé příběhy, zahrát si divadlo a vydat se na průzkum pohraničí?
Tak jsi tu správně!

Hledáme nadšence z řad mladých lidí, ve věku 15-23 let, z Karlovarského regionu, kteří doplní tým z německého regionu Horní Franky, aby se společně vydali po stopách zaniklé obce Újezd u Aše a okolního pohraničí.
„Historie a její výklad je pro nás cesta mezi realitou a fikcí“, říká vedoucí projektu Hana Vaculná a dodává:
„Našim společným cílem je divadelní vystoupení na tomto místě v jazyce, kterému budou rozumět češi i němci“.

Divadelní projekt Místo na dně je rozdělen do tří asi týdenních částí: začínáme týdnem v dubnu, navazujeme v květnu a projekt završíme v červnu letošního roku.

Účastníci projektu si sami zvolí, co je nejvíce zajímá a co by mělo být zahrnuto do divadelního představení, ať je to podoba všedního života ve vesnici, nebo naopak její fiktivní život dnes, pokud by nezanikla.

Účastníci projektu budou moci rozvinout své herecké schopnosti a společně s českou a německou divadelní pedagožkou vymyslí divadelní hru, se kterou na závěr projektu vystoupí přímo v zaniklé obci Újezd a tím Místo na dně znovu oživí.

"Podařilo se nám pro projekt získat podporu ze strany Evropské unie a dalších institucí, a tím snížit účastnický poplatek na minimální možnou částku, i proto by bylo škoda neinformovat se u na nás nebo alespoň se nepodívat na naše webové stránky," dodává koordinátor pro českou republiku David Procházka.

Projekt Místo na dně je jedním z 12 projektů, které budou v letech 2011 až 2013 probíhat podél celé Česko-bavorské hranice v rámci iniciativy mladých lidí "Hnutí na hranici". Pořádající organizací je cojc gGmbH (www.cojc.eu) se sídlem v Norimberku. Tuto veřejně prospěšnou organizaci založili společně občanské sdružení A BASTA! (www.a-basta.cz) a institut divadelní pedagogiky das Ei (www.dasei.eu).

Podrobnější informace a přihlášku v PDF formátu můžete získat od vedoucí projektu Hany Vaculné (hana.vaculna@cojc.eu).

Uzávěrka písemných přihlášek je 31. 3. 201

Vedení: text Hana Vaculná, grafika: projektflyer, zdroj
Copyright (c) 2007 David Procházka - Design by Tvorba webu