DATA

Schönsee - Sokolov

2010

Vedoucí:

Linda Petáková, Rosalin Hertrich

Asistence:

Meera Theunert

Partneři projektu:

TPI DAS EI

Č-N Fond budoucnosti, Euroregio Egrensis

Hranice Normality

10 dní zkoumalo 16 účastníků česko-německého divadelního projektu v německém městečku Schönsee a v českém městě Sokolov hranice toho, co je normální v Čechách a v Německu a toho, co je normální vůbec.
Výsledkem projektu byla dvě představení. První představení se uskutečnilo 7. den projektu v Schönsee. Podkladem k jeho vytvoření byly ankety a pozorování ve městě, účast na česko-německém Stammtischi, spolupráce s Centrem Bavaria Bohemia a osobní setkání s místními obyvateli při sběru kostýmu a krabic. Ve výsledném představení se tým filmařů rozhodl natočit v Schönsee dokument o triumfu česko-německého přátelství. Jejich velké umělecké ideály narazily v konzervativním městečku na mnoho zvláštních místních obyvatel, nešikovnost kameramanky, přehnané sebevědomí režiséra i na jeho svedení s dcery starosty. Byla to směs reality a fikce obohacená o taneční choreografii a česko-německé písně, které skupina společně vytvořila.
V Sokolově vzniklo během tří dní zcela nové představení. Opět proběhly ankety s obyvateli a pozorování ve městě. Také nám velmi pomohlo Muzeum Sokolov, které nás zdarma seznámilo s historií a současností Sokolova. Představení, které vzniklo zasadilo hudebně-taneční elementy z předchozí hry do zcela nového kontextu a využívalo i video efekty. Hlavní aktéři představení vycházeli ze skutečných obyvatelů Sokolova a byli pro publikum i přes pseudonymy rozeznatelní. Absurdní zápletku tvořila aktivita učitele filozofie a jeho studentů přejmenovat město Sokolov na Kačerov, z úcty ke kachnám, kterých je ve městě narozdíl od sokolů mnoho. Další témata, která se ve hře objevila byl například rozpor mezi tím, co si člověk myslí a co říká, hranice slušnosti a oficiality, hranice umění a kýče, inteligentů a rádoby inteligentů a honba společnosti za senzacemi. Účastníci projektu přislíbili účast na podzimní konferenci, kde tuto hru znovu zahrají.

Copyright (c) 2007 David Procházka - Design by Tvorba webu