DATA

Domažlice - Schönsee

14. – 19. 4. 2009

Vedoucí:

Eleanora Allerdings

Asistence:

Pera Kalčicová

Vystoupení:

Partneři projektu:

TPZ DAS EI

Pouště Volume 2 : Příběhy z domova

Po delší odmlce jsme zase zpět. Naše kroky tentokrát vedly do příhraničního městečka Schönsee a poté na druhou stranu hranice do „města sirek“ Sušice. A kdo že je to „MY“? Šestnáctičlenná družina badatelů a průzkumníků složená napůl ze sušických studentů cestovního ruchu a napůl z německých studentů z Horní Falce. Vedoucí originálního projektu Eleanora Allerdings a její pomocnice Petra Kalčicová zavítaly spolu se skupinou nejdříve do Schönsee a to ve dnech 14. – 19. 4. 2009, kde vedly několik důležitých výzkumných interview s tamnějšími. Skupina probádala města i okolí a na základě všeho sesbíraného materiálu a poznatků se v sobotu 19. dubna skupina postavila na prkna znamenající svět se svým divadelním představením. Účastníci dali opět život velké dlouho opuštěné školy přímo v Schönsee a ta se stala také dočasně naším domovem. V hlučných chodbách školního majetku se opět rozléhaly lidské hlasy, teplo a hlavně příjemná nálada, plná trémy a celotýdenních příprav.

Poté se naše badatelská skupina přesunula za pomoci německých i českých vlaků, autobusů a nakonec i vlastních nohou do Sušice. Během krátkého času jsme museli - za pomoci všech zúčastněných - naše dosavadní představení poupravit; nějaké části jsme ponechali, jiné přepracovali a nakonec přidali i úplně nové scény. Dopoledne 20. dubna odehrála družina obnovenou inscenaci na sušické Střední odborné škole, naším publikem se stali žáci a studenti několika tříd. Celá výprava také ale jednou končí. Společným posezením u loučících se plamenů, kde pomalu doznívala atmosféra předešlých dní a my si navzájem sdělili své dojmy, nápady, iluze, očekávání a zklamání. Zbývá jen poslední: rozhodnout se o dalším setkání v blízké budoucnosti – stále je co objevovat!

Česko-bavorské příhraničí bojuje na obou stranách hranice s odlivem obyvatel – především mladých lidí. Jedna česko-německá skupina mladistvých zkusí prozkoumat Domažlice a Schönsee a to z hlediska odchodů/příchodů/migrace/kočování a dělá z pravdivých událostí a objevených příběhů „skutečné drama“: Divadelní představení, které bude několikrát uvedeno.
Ty nejopuštěnější zpustlé pouště
„tady se přece nic neděje, nedá se tu nic dělat, furt ty samý ksichty“

text & foto: Petra Kalčicová
Copyright (c) 2007 David Procházka - Design by Tvorba webu