DATA

Norimberk

24.10.-26.10. 2008

jaro 2009

Vedoucí:

Pavel Křeček

Partneři projektu:

TPZ DAS EI

Soudní Divadlo

U soudu v AMBERGU!

Svědek viděl, ale nerozumí tomu.
Znalec neviděl, ale rozumí tomu.
Soudce neviděl, nerozumí tomu, ale rozhoduje o tom!

16 českých a německých žáků z Gymnázia Maxe Regera v Ambergu, gymnázií v Sokolově, v Aši a v Jeseníku se od 8.2. do 14.2. v německém Ambergu učili vidět, ale hlavně porozumět trestnímu procesu. Seznámili se nejen se základními „pravidly“ chování v soudní síni, ale i jednotlivých rolí soudce, státního zástupce, obhájce, obžalovaného či svědků během hlavního líčení před soudem. Diskutovali o právech a povinnostech obhájce, napsali si obžalobu, závěrečné řeči státního zástupce a obhájce jakož i samotný rozsudek. Navštívili také skutečné soudní přelíčení na Zemském soudě v Ambergu.

Přitom pracovali na svém vlastním „justičním divadelním kuse“. Za „domácí úkol“ dostali si přečíst skutečné příběhy ze soudních síní (novinové články) a vybrat jeden z nich pro svůj divadelní kus, se kterým by po zbytek projektového týdne dále pracovali a přetavili ho v půlhodinové divadelní představení.
Postupně vytvořili ze svých “nejoblíbenějších” příběhů jednotlivé scénky. Konečný výběr se nakonec smrsknul na dva „kriminální“ příběhy – volba nebyla snadná – proti sobě stály naprosto stejně početné skupiny, nepomohli ani obhajovací řeči zástupců těchto skupin (což se nakonec ukázalo jako dobrá příprava pro psaní obhajovacích řečí státního zástupce a obhájce) ani tajná volba. Nakonec musel rozhodnout projektový vedoucí – k lítosti jedné skupiny, k radosti druhé – rozhodnutí padlo na příběh s názvem „Bittere Medizin“ (Hořký lék).

O představení “Eine Bittere Medizin“:
Celé dlouhé čtyři roky míchal Vojt Miller své manželce, Martině Millerové, do jídla jed a přitom předstíral před svou stále nemocnější manželkou starostlivou péči o ni. Nikdo ho nepodezíral, samozřejmě ani jeho oběť nepojala žádné podezření, že příčinou jejího stále se horšícího zdravotního stavu je její manžel. Nakonec to ale jednou muselo prasknout a Vojta Miller jednoho dne stanul před soudem, obžalován z pokusu o vraždu...
Justiční drama s rozhodným soudcem, přísnou státní zástupkyní, rodinně založenou obhájkyní, chladnokrevným obžalovaným, obětí stále milující svého manžela, zlobivou dcerou a sličnou německou uklízečkou. Ti všichni pod drobnohledem dvou soupeřících novinářek a přítomné veřejnosti v podobě publika. A rozsudek? 8 let Freiheitsstrafe...

Copyright (c) 2007 David Procházka - Design by Tvorba webu