DATA

část I. putování
 
část II. Prachatice
 
část III. Grafenau
 
Vedoucí:

Nicolas Engel

Dráža Hauserová

Partneři projektu:

ČRo České Budějovice

EU Jugend

 

 

Divadlo soumarů 2006

Ich verdanke vděčím dem salz soli za mojne Kamaraden.

Tereza Ranftlová

Divadlo soumarů se skládalo ze tří částí.
V červnu od 3. do 9. se setkali všichni účastníci projektu v německém městě pod jménem Pasov. V Pasově měli poslední možnost koupit si jídlo na nadcházející tři dny, které strávili putováním. Z Pasova se skupina účastníků vydala na cestu vedoucí k českým hranicím, směrem k Bischoffreuthu. V Bischoffreuthu rozbili na pár dní soumarský tábor. Odsud také vyrazili přes hranice do Českých Žlebů a tentýž den se vrátili zpět do svého tábořiště. Domů se vraceli po necelých šesti dnech. Odjížděli s hlavou plnou vzpomínek a nápadů a s povědomím, že se co nevidět setkají v Prachaticich na druhé části projektu.

Foto: Soumarské divadlo a ubytovna zároveň, 2006

První fáze měla charakter řekla bych výzkumný. Zkoumali staré cesty, pokoušeli se vžít do role soumara, hledali možnosti, jak tyto zkušenosti umělecky ztvárnit.
Druhá část, již výše psáno, se konala v českém městě Prachatice od 20. do 25. června. Zde zpracovávali umělecky své zkušenosti, zážitky a obrazy. V davu slavností Zlaté stezky, v uličkách tohoto středověkého města, na Parkáně, ve starém hradním příkopě, se to, co zažili při putování, proměnilo v již skoro hotové divadelní představení, které pojednávalo o životě Soumarů. Ovšem než toto představení odehráli, museli pilně pracovat, vracet se do svých vzpomínek a používat svou fantazii. Jejich práce se soustředila v prostorách DDM, které jim umožňovalo plnou soustředěnost. Na konci týdne se skupina zas rozprskla do svých domovů. Nyní si s sebou odváželi spoustu dalších myšlenek, které si mohli nechat uležet v hlavě a pořádně se nad nimi zamyslet, před dalším shledáním.
Přibližně po měsíci se skupina účastníků sjela na třetí a zároveň poslední část projektu, která se soustředila do keltské vesnice Gabréta (nedaleko Grafenau). Zde zkoušeli, pilovali role, prováděli poslední úpravy, připravovali a zařizovali rekvizity a vybavovali se na svou pouť do Grafenau, kde se konali 5. srpna soumarské slavnosti, na kterých měli premiéru a zároveň derniéru svého díla. Tato část pro ně byla citově nejvýraznější, nejen protože byla poslední, ale také pro to, že mohli své divadlo představit spoustě lidem. Z této části účastníci neodjížděli s tím, že se za pár dní uvidí. Nikdo nevěděl jak to mezi nimi bude vypadat dál, ale na druhou stranu všichni věděli, že si odnáší velkou životní zkušenost a mnoho silných zážitků.

Foto: První prezentace soumarů, 2006
Copyright (c) 2007 David Procházka - Design by Tvorba webu