DATA

část I. putování 30.4. - 4.5.
 
část II. Horní Planá 12.6. - 15.6.
 
část III. Prachatice 26.6. - 29.6.
 
část IV. Grafenau 30.7. - 3.8.
část V. CD & Booklet
Furth im Wald 4.11. - 6.11.
 
 
Vedoucí:

Hans Dönitz

Asistence:

Veronika Klečková

Rudolf Klímek

Partneři projektu:

 

 

 

Píseň soumarů, 2008

Pátý díl soumarského divadla ve Furth im Wald od 4. do 6. listopadu - tvorba CD a soumarského bookletu z let 2007-08, byl uspěšný! Poprvé v historii jsou nahrávky na CD spolu s provázejícím bookletem. Po 3 dnech zkoušení, vylepšování, nahrávání a grafického zpracovávání je na světě vskutku unikát. Učastníkům se podařilo zpracovat nabité Soumarské divadelně-hudebně-zážitkové putování. Proměnili své zážitky, zkušenosti, postřehy a hlavně písně z let 2007 a 2008 do digitální podoby. Vzniklé CD poslouží nejen vzpomínání, ale hlavně při náboru nových účastníků na pomalu se proměňující Divadlo soumarů v roce 2009. Všichni účastníci se podělili velkou měrou na vzniku tohoto unikátu, patří jim velký dík, obdiv za nasazení a pochvala za provedení.
Popřál bych nám všem, abychom si v roce 2009 nechali určitě vzniknout opět spoustu dobrých nápadů a znovu je mistrovsky proměnili v níže uvedené produkty.

Projekt Píseň soumarů V. díl a konference Čojčlandské sítě ve fotografiích zde a zde

Putování Soumarů je pro rok 2008 u konce

Soumaři mají jiné plány do budoucna. Mnozí chtějí jít do armády. Nechají se zlákat sliby vojáků, kteří verbují v hostincích. Tak začíná představení, které v sobotu přineslo na jeviště 7 českých a 6 německých soumarů na Soumarských slavnostech v Grafenau. V pokojích nasáklých příběhy v domě rodiny Höller-Friedel vyprávěli příběh o krásné Marii, která se zamilovala do tajemstvím obestřeného soumara Samuela Vargy, ale má se vdát za hrůzu nahánějícího plukovníka. Naplní se jeho ultimátum? Stejně, jako uteče Marie na konci představení do lesa za Samuelem, tak se i skupina mladých Čechů a Němců opět vydá příští rok do lesa po stopách soumarů.
Předtím by ale na setkání v listopadu, kam jsou srdečně zváni také soumaři z minulých let, měla vzniknout sbírka všech dosavadních soumarských písní a to na CD i v bookletové podobě.

Po části psaní písní a jejich nahrávání v Horní Plané (12.-15.6.) nadešel čas představení divadla soumarů v Prachaticích u příležitosti slavností Zlaté Stezky (26.-29.6.). 14 účastníků představilo 30 minutové představení o životě obyvatel z vesničky Leopoldsreut, která zanikla v 50. letech. I tuto vesničku navštěvovaly dlouhé kolony soumarů. Proto byl lid z této vsi soumarstvím a vším, co k soumarům jako takovým patří, určitě ovlivněn, možno říci i závislý na jejich výdajích a potřebách. Příběh jedné rodiny, začínající na svatbě nejstarší dcery, vypráví vypravěči a vše se roztáčí. Nejmladší dcera se zamiluje do tajemného soumara Samuela, ale zlý a starý plukovník ji chce mít pro sebe. Plukovník chytí otce při pašování zboží přes nedalekou hranici a vydírá ho vězením, pokud nepřesvědčí dceru, aby si ho vzala. Čas plyne dál a ultimátum se blíží, lidé pracují, aby v zimě nehladověli, Samuel se v zimě objeví a pomáhá s ostatním, po těžké zimě přichází jaro a s ním i plukovník .... Více je možné vidět na představení od 30.7. do 3.8. v Grafenau.

První část projektu Píseň soumarů právě proběhla. Skupina 14 mladých lidí z Čech a Německa na vlastní nohy probádali Zlatou stezku a zažili chvíle jako kdysi dávno soumaři. Během 3 dní prošli cestu dlouhou přes 50 km s vlastními batohy, mnohdy těžšími než 15 kg, z německého Röhrnbachu přes Waldkirchen, vrchol Haidlu (1166 m), Nové údolí, České Žleby a do konečného Bischofsreutu. Potkali mnoho opuštěných míst, kde civilizace skončila před 50 lety nebo nově industrializovaná místa v pošumaví. Tyto kontrasty zanechaly v učastnících plno dojmů, které se proměnily v texty, písně, charaktery. S napětím očekáváme, co přinese další část projektu v Horní Plané 12.-15.6. 2008. Více foto zde.

Foto: Zlatá stezka v ranních mlhách, Mlaka-České Žleby, Ondřej Sedláček/Rudolf Klímek

Již třetím rokem se vydáváme po středověké cestě soli - "Zlaté stezce", abychom se podívali do dob soumarů a skrz získané zážitky mohli divákům vyprávět o jejich písních a přenést pocity a vztahy, které zde mohly vzniknout.

Po stopách soumarů, fotokoláž, Národní park Bayrischer Wald 2007

Píseň soumarů je hudebně(filmově)-divadelní vystoupení o životním příběhu ze života soumarů. Koláž z písní a scén, vypráví, co všechno se mohlo tehdy stát se soumary v šumavských lesích. Příběh vypráví samotní účastníci, kteří se zde stávají samostatnými tvůrci a aktéry tohoto snímku. Konfrontují soumarský život s civilizačními výdobytky - železnicí, nástupem sklářství, narůstajícím dřevorubectvím, etc. Co naleznou letošní soumaři na další z tajemných stezek, a co nám ukáží z jejich výsledků bádání a dramatizování?

Stačí jen vzít batoh, mapu, dobré boty a připojit se do karavany soumarů ...

Autor: Rudolf Klímek

Fotografie z různých částí projektu zde a ještě zde

Divadlo Soumarů v Horní Plané 12.6. - 18.6. 2008 zde

Copyright (c) 2007 David Procházka - Design by Tvorba webu