DATA

část I. putování 30.4. - 4.5.
 
část II. Horní Planá 11.6. - 14.6.
 
část III. St. Oswald 25.6. - 28.6.
 
část IV. Grafenau/Zwiesel 30.7. - 3.8.
část V. Vimperk 26.8. - 29.8.
 
 
Vedoucí:

Hans Dönitz

Rudolf Klímek

Míša Křížová

Partneři projektu:

 

 

 

Zpěv Modrých Sloupů, Divadlo soumarů 2009

klip youtube

DERNIÉRA NA ZÁMECKÝCH ARKÁDÁCH VE VIMPERKU 28.8.2009 VE 20:00!

Po úspěšné premiéře následuje další představení seriálu Divadla Soumarů. Bohužel je to 3. ale zároveň poslední představení v roce 2009. Originální sonda do historie místa zvaného Modrý Sloup nám prozradí, jaký vliv může mít jedno místo na nespočet osudů lidí, nadčasovost téměř statické přírody a malicherné problémy lidí poukaží na koloběh života. Vše se točí v podstatě v kruhu, jen téměř statická příroda zůstává. Kde hledat pravdu, je pokrok světlem do budoucnocti nebo jen nástrojem naší skázy ... Tyto otázky si položili i herci a musikanti, kteří se snaží zachytit střípky našeho bytí.

foto: Revolucionáři ve vězení, Rudolf Klímek

foto z předpremiéry a premiéry zde , zde a zde

Připravuje se:

Pozvánka na představení Zpěv Modrých sloupů ve formátu .pdf zde!

Premiérový červenec

foto: Císař na Modrém Sloupu, Rudolf Klímek
Předpremiéra v St. Oswaldu ve Waldgeschichtliche Museum je za námi! Příběh jednoho místa otvírá možnost nahlédnout do osudů lidí s ním spjatých. Příběh zavede diváka do dob Karla IV. a nechá ho naslouchat tónům středověké hudby a atmosféry gotického tržiště.

Ruch středověkého trhu však naruší soud se zradivšími soumary, kteří údajně kradli. Trest, který rozhodne kníže Leuchtenberg, se zdá ale býti mírný tlupě soumarů, kteří městem procházejí. Vyžadují vlastní soud, mezi svými, se svými zákony. Navíc krajem běží zpráva, že Karel IV. je mrtev. Karel ale dluží knížeti velký obnos peněz a k tomu ještě zaručoval bezpečnost Zlatých stezek. Co si počinou soumaři plní nejistoty a po uši zadlužený kníže dál ...

30-ti letá válka zuří v druhém aktu. Chamtivý a k smrti unuděný císař na vídeňském dvoře neví co si počinout. Za dveřmi mu zuří válka a mor, smrt klepe na dveře a vojáci stojí obrovské hromady peněz. Po 7 letech pronásledování jsou mu k nohám vrženi loupežníci, žijící volně a svobodně v lesích okolo Modrých sloupů. Císař uvěří myšlence, že jsou chráněni nějakou magickou mocí. Jeden z loupežníků má u sebe něco jako svíčku, jejíž světlo, či dým, umí chránit téměř bezbranné loupežníky. Ve své chamtivosti ale musí překonat šumavský hřeben a vystoupat až na Modré Sloupy, kde údajně má svíčka fungovat. Císař ji zapálí, ale podle legendy záleží na člověku, který ji zapaluje, jaký bude mít svíčka účinek. Začnou se dít věci ...

Revoluční rok 1848 burácí celou Evropou. Dva mladí revolucionáři jsou zahnáni státní policií do hor, většina jich je ale zastřelena již při brutálním zásahu. Tajemná mlha na Modrých Sloupech jim pomůže nakrátko, ale hlavně jim umožní najít to nejdražší: vlastní nepolapitelnou svobodu, kterou máme uvnitř. Dopadeni policií jsou vrženi do vězení a čeká je soudní proces ...

Ve čtvrtém aktu utíkají dvě smutné děti toužící po rodině z dětského domova. Píše se rok 1986 a cesta děti zavede na Modré Sloupy. Jejich vzlet vzhůru přeruší tzv. Železná opona. V noci dojde k osudovému rozhovoru mezi dětmi a pohraniční stráží. Děti se dozvědí důležitou zprávu, kterou záhy sdělí bandě hádajících se aktivistů a dřevorubců o poslední šumavské hvozdy ...

Uvěříte i Vy dětem, že jde o život?!
Autor: Rudolf Klímek

foto z předpremiéry a premiéry zdea zde

Červen plný hraní a hudby

obrázek: Tereza Ranftlová
Nad hladinou lipenské přehrady přeletěly první tóny a zablýskly se scény z díla: Zpěv Modrých Sloupů. Právě v Horní Plané, kde se kříží 3 větve Zlaté solné stezky, se setkala skupina soumarů. Vytvořili hudební divadlo o 4 aktech, které zavede diváka do hlubokého středověku Karla IV. a pomalu jej posouvá historií až do současnosti. Písně dotvářejí celkový nádech dob a dodávají dílu jedinečnou energii.
Děj spojuje jedno místo a skupina uprchlíků a sluhů, kteří překračují hranice dějin a doprovází diváka. Herci kriticky nahlížejí na historii a pomocí realistické fikce poukazují na některé neveselé fenomény společnosti, které svou hořkou komikou donutí diváka se pousmát nad malicherností lidského bytí.
Kolotoč dějin, zdá se, se neustále opakuje, každé mezikruží je ale o trošičku jiné. Předpremiéra 28.6. ve Waldgeschichtliche Museum v St. Oswaldu otevře vrátka tohoto příběhu.

fotogalerie

Květen plný putování

obrázek: Ondřej Sedláček
A je to tady! Nové zkoumání stop soumarů přes mystický vrch Luzný je právě za námi. 16 mladistvých z Čech a Německa prozkoumali "kašperskohorskou" větev Zlaté stezky. Zabývali se legendárním místem zvaným Modré sloupy, které bylo nejvyšším bodem této cesty. Téměř 500 let se po této trase obchodovalo se solí a jiným zbožím. Sám král Karel IV. založil tuto větev, aby posílil obchod a trasy vedoucí až z Benátek do Čech.
Co vše nalezla skupina na těchto místech plných potenciálu, mystiky a vlastní zajímavé historie, nám poví již na konci června na pódiu v NP Bavorský les v první inscenaci divadla Zpěv Modrých sloupů. Cesta má ještě pár stanic, v následujícím měsíci se soumaři sejdou ještě v Horní Plané. Tam dopilují celkovou mozaiku z příběhů, písní a vyprávění, poté zbývá ještě malý krok: přenést vše na pódium.
Hodí se ještě prozradit formu divadla: skupina zavede diváka až do 14. století a postupně divák projde v několika stoletích Modrými sloupy, poodhalí se mu rouška různobarevné mlhy zakrývající hranici, skutečnost a někdy i celou Šumavu.
Písně a mozaika nám podá originální náhled do divoké minulosti 1378, 1634, 1848 současnosti a do určité budoucnosti vnímané studenty a žáky. To, co oni považují za důležité, předvedou a vyzpívají ve svém díle poprvé 26.6..

fotogalerie

Autor: Rudolf Klímek

Fotografie z předpremiéry fotogalerie

Copyright (c) 2007 David Procházka - Design by Tvorba webu