DATA

červenec - září 2014

Oberpfalz a Plzeňský kraj

Vedoucí:

Eleanora Allerdings, Karel Hájek

Partneři projektu:

Interreg IVa Efre Cíl3

Fonds Soziokultur

Bayerischen Jugendring

Česko-německým fondem budoucnosti

Bezirk Oberpfalz

Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015

Čojč gGmbH

urbanEx


Znáš ten příběh? Víš o něm, že existuje? Vnímáš, že jsi jeho součástí?
Příběhu, jenž nebyl napsán, nýbrž nakreslen. Ne jen tak od ruky, ne: pravítkem na milimetrový papír a nebezpečnou tuší, která nejde jen tak smazat. Je to příběh, jejž vystavěli mnozí, ale často byl navržen jen pár jednotlivci. Příběh psaný dřinou a potem a někdy také krví.
Příběh města. Města, co tu stojí a mluví k Tobě svou němou řečí – slyšíš ho? Měl bys jít tudy. Běž tudy! Odsud se raději drž dál! Zde pociťuj úctu. Tady by ses měl cítit vlastně docela malý. Posaď se na lavičku, do stínu, a tady, tady už se můžeš i opřít o strom…
Kdo naplánoval naše cesty, připravil pro nás plácky a náměstíčka, kde se budeme pohybovat? Kdo před nás postavil ty zdi? A kdo je postavil kolem nás? S jakým úmyslem? Plníme to, co ten Někdo, kdo kreslil příběh, od nás očekával?
Město. Žijeme obestaveni kamenem, betonem, „hradbou zeleně“; stojíme na křižovatkách, stojíme v zácpě; běháme na vlastní pěst po předem naplánovaných běžeckých trasách skrz plochy zeleně; cítíme se svobodně nebo stísněně – zeptal/-a ses někdy sám sebe, jakou roli ty v této předem dané struktuře hraješ? A zda máš možnost vůbec sám něco změnit? Třeba ještě není osud všeho vytesán do kamenů kolem nás…


Jedná se o divadelní koláž vytvořenou 18 mladými lidmi z Čech a Bavorska, kterou vytvořili během dvou projektových částí ve Weidenu a v Plzni a jejíž jednotlivé scény jsou pochopením vztahu člověka a urbanizovaného prostoru, v němž tráví většinu svého života. Představení pracuje se scénami, které se prolínají s živými obrazy, projekcí, pohybem a především divadelním jazykem čojč, kterému rozumí češi i němci, aniž by se muselo během představení překládat.

Copyright (c) Rudolf Klímek 2010 & David Procházka - Design by Tvorba webu