DATA

Cheb

31.5.-4.6.2007

Vedoucí:

Hans Dönitz

Asistence:

Hana Vaculná

Organizace:

Michael Farkas

PR:

David Procházka

Evaluace:

Marek Loukota

Kathrin Steinhorst

Vystoupení:

Mariánské Lázně

Město Cheb

Chebské nádraží 3.6.2007

Partneři projektu:

EU INTERREG3a

ČD a.s.

ČRo Plzeň

REiM

TPZ DAS EI

WAGON-TYÁTR 2007

CHEBSKÉ DIVADLOBRANÍ

Na chebské nádraží přijel česko-německý divadelní vlak "Wagon-tyátr". Již třetím rokem se zde od 31.5. do 4.6. setkalo 17 mladých lidí z obou stran hranice, aby společně vytvořili vystoupení v divadelní řeči čojč a tím veřejnosti prezentovali činnost kulturní sítě čojč.
Projekt samotný nebyl prvním počinem využívajícím nákladního vagónu jako jevištní plochy, ale navazuje na dva úspěšné projekty stejné myšlenky: Čojčvlak (2005) a Čojč Land Kurír (2006). Mimo samotného vystoupení, které se uskutečnilo v neděli 3.6.2007 od 19:30 na nástupišti č. 1 chebského nádraží, se obyvatelé Chebu přímo setkali s mladými umělci, kteří se vydali do ulic města, aby se více zviditelnili a navázali osobnější kontakt s kolemjdoucími.
Projekt byl podpořen z Evropské unie v rámci programu Interreg3a (s cílem pozvednout socioekonomickou úroveň příhraničních regiónů). Na projektu se také podílely Tandem, BJR a partnerem projektu se již do třetice staly České Dráhy. Mediálním partnerem je Český rozhlas Plzeň. Projekt pořádají občanské sdružení A BASTA! z Vimperku společně se svým německým partnerem Centrem dramatické výchovy DAS EI z Norimberku.

Foto: "účastníci na konci projektu", Foto Marek Loukota, Cheb nádraží - 2007

Projekt "Waggon-tyátr" je již v pořadí čtvrtým projektem, který společně sdružení A BASTA! a Centrum dramatické výchovy TPZ DAS Ei budou realizovat na chebském nádraží. Místní nádraží se stalo místem česko-německého setkání mladých lidí.
Na jaře 2005 se zde v hale uskutečnil první projekt "Hraniční postavy" a v létě na nádraží zastavil "Čojčvlak", první česko-německý divadelní vlak (vagón), který projel trasu Bad Reichenhall -Passau - Prachatice - Mariánské Lázně - Cheb - Marktredwitz.
V srpnu 2006 to byl projekt "Čojč Land Kurír", kdy diváci navštívili dvě různá vystoupení, která se odehrála na prvním nástupišti na nákladním vagóně.

Cíle projektu

Tisková zpráva ze dne 30.5.2007

V sobotu, 2.6. asi v 16 hodin se na kolonádě v Mariánských lázních objeví čeští a němečtí mladí aktéři, kteří chtějí svojí divadelní akcí vtáhnout kolemjdoucí do svých krátkých her. Vše se bude točit kolem pouličního divadla a interakce s publikem. Neexistují předem pevně definované role, ale postupně si je mladí aktéři vytvoří podle místa a přítomných lidí.
Obyvatelé a návštěvníci Mariánských Lázní se mohou jen domnívat, jaká je čekají překvapení a na kterých místech budou moci setkat s aktéry této netradiční akce.
Mladí čeští a němečtí lidé sebou určitě přinesou spoustu tvůrčí energie, motivaci a radost se setkávání se a doufají, že svojí "hrou" přispějí k tomu, že na chvíli zruší nejen jazykovou hranici. Divadelní řečí bude "ČOJČ" - směs češtiny a němčiny propojená gesty, mimikou a proxemikou.
Akce je součástí česko-německého divadelního projektu mladých lidí, který pořádají společně Centrum dramatické výchovy DAS EI z Norimberku a občanské sdružení A BASTA! z Vimperku. V neděli, 3.6. v 19:30 vše úsilí vyvrcholí na 1. nástupišti chebského nádraží závěrečným divadelním vystoupením. Vystoupením z nákladního vagonu.

přeložil David Procházka, A BASTA! o.s.
Copyright (c) 2007 David Procházka - Design by Tvorba webu